OŚWIETLENIE W SŁUŻBIE NEUROMARKETINGU. JAK PRZEKONAĆ DO ZAKUPU MÓZG KLIENTA?


W tym wpisie poznasz statystyki dotyczące pierwszego wrażenia, jakie Twój sklep robi na Twoich Klientach i dowiesz się, jak wykorzystać tę wiedzę do maksymalizowania pozytywnego efektu sprzedażowego.

13 MILISEKUND

Tak krótki czas wystarczy, by mózg człowieka był w stanie „zobaczyć” obraz, czyli zinterpretować go poprawnie i podjąć decyzję o zwróceniu swojej uwagi na dany obiekt. Wzrokowe wrażenia są tutaj kluczowe – pozostałe zmysły nie odgrywają tak ważnej roli. Eksperci z zakresu neuromarketingu uzasadniają to fizjonomią gałek ocznych – spośród wszystkich narządów zmysłów, to one najłatwiej i najszybciej mogą zwrócić się w stronę obiektu, który należy rozpoznać. Jak wygrać walkę o 13 milisekund uwagi?
Gdy Twój potencjalny Klient przechadza się w holu galerii handlowej, o jego zainteresowanie zabiegają setki marketingowych bodźców wizualnych. Witryny sklepowe, prezentowane na nich produkty i banery reklamowe mają tylko ułamek sekundy, by przekonać go do wejścia do danego sklepu.
Wie o tym z pewnością Twój profesjonalny zespół sprzedażowy, który na bieżąco dba o to, by wymienione bodźce były odpowiednio atrakcyjne a ich przekaz dopasowany do grupy docelowej. Co może więc pójść nie tak? Klient może ich po prostu nie zauważyć.
Jak możemy pomóc Ci tego uniknąć? Wykorzystując oświetlenie kontrastowe: precyzyjnie skupione światło o odpowiednio dobranej mocy, może wytworzyć kombinację jasnych i ciemnych pól na Twojej witrynie w taki sposób, by zaakcentować najważniejszy produkt lub grafikę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Klient skieruje swój wzrok w pożądane miejsce.
Realizacja Lumiverso: CROPP / źródło: Lumiverso

90 SEKUND

Po złapaniu uwagi Klienta, czas na Twój ruch. Tym razem czasu jest nieco więcej, bo aż 1,5 minuty – w tym czasie mózg Klienta nabiera określonego przekonania (osądu) na temat obiektu, osoby lub środowiska. Klient może wtedy zatrzymać się, przyjrzeć lub podejść bliżej. Kluczową rolę gra wówczas przekaz marketingowy Twojej reklamy, wyeksponowane ceny lub po prostu atrakcyjne wizualnie zestawienie produktów.
Czy możesz wykorzystać także oświetlenie do kreowania dobrego pierwszego wrażenia o Twoim sklepie? Oczywiście. Światło to podstawowe narzędzie w budowaniu doświadczeń Klientów (CX). Od niego zależy nastrój, samopoczucie i energia gości odwiedzających Twój sklep. O tym, jak eliminować negatywne doświadczenia i przekuwać je w pozytywne, pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów.

90 PROCENT

Według badań przeprowadzonych na zlecenie magazynu Management Decision, od 62% do 90% osób opiera swoje pierwsze wrażenie odnośnie produktu głównie na kolorze. Warto zadbać zatem o jego odpowiednią ekspozycję i… wiarygodność.
Podczas gdy wspomniane wcześniej oświetlenie kontrastowe może skierować uwagę Klienta na produkty o najatrakcyjniejszej gamie kolorystycznej, tak odpowiednie dobranie współczynnika CRI pozwoli nie rozczarować Twojego Gościa po wyjściu z lokalu z zakupionym produktem.
Najnowocześniejsza technologia LED, którą oferuje Lumiverso, daje możliwość dowolnego kształtowania widma światła, czyli parametru odpowiedzialnego za temperaturę barw. To od niego zależy realny odbiór koloru przez mózg konsumenta – im wyższy współczynnik CRI światła (w skali od 0 do 100), tym odcień bardziej zbliżony do tego w naturalnym świetle słonecznym. Ustawienie CRI na poziomie min. 80 daje gwarancję, że Klient po powrocie z zakupów nie będzie zawiedziony rzeczywistym kolorem zakupionego produktu. Dla Ciebie oznacza to tylko jedno: mniej kłopotliwych i kosztownych zwrotów.

13-90-90

Wszystkie zebrane w tym wpisie informacje można nazwać roboczo zasadą 13-90-90. Odpowiednia technologia oraz ustawienie opraw oświetleniowych pomoże Ci w efektywnym pozyskiwaniu Klientów na każdym etapie: zwracania ich uwagi na Twoją witrynę, zachęcania do wejścia do środka oraz utrzymywania zadowolenia z dokonanego zakupu.
Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie w swoim biznesie. Zadzwoń lub napisz.