W TEN SPOSÓB ZNANE MARKI OKREŚLAJĄ PRESTIŻ SKLEPU. ZNASZ GO?


Spośród wielu czynników, które wpływają na wizerunek marki w oczach Klienta, jeden jest kluczowy i związany ściśle z oświetleniem lokalu. W poniższym tekście przeczytasz, jak dobrać oprawy oświetleniowe, by przyciągać właściwych Klientów.
Zacznijmy od ćwiczenia. Przeczytaj zdanie:
„Należy przyciągnąć uwagę i stworzyć we wnętrzu przyjemny nastrój”.
Co dodałbyś do niego, by była to uniwersalna recepta na zwiększenie liczby odwiedzających sklep?
Prawidłowa odpowiedź: uniwersalnej recepty nie ma. Ktokolwiek Ci to obiecuje, mija się z prawdą. By wskazane wyżej zdanie mogło mieć jakikolwiek sens, trzeba sformułować je nieco inaczej:
„Należy przyciągnąć uwagę właściwych klientów i stworzyć nastrój adekwatny do zasobności ich portfela”.
I o tej właśnie adekwatności jest dzisiejszy artykuł.

PRESTIŻ W BRANŻY RETAIL. KAŻDEMU WEDŁUG POTRZEB

Chcesz sprawić, żeby Twój sklep wyglądał bardziej prestiżowo? Zanim powiemy Ci, jak to zrobić, zawsze najpierw zapytamy: jakiego prestiżu oczekują Twoi Klienci? Nie każdy bowiem pragnie podkreślać swój status społeczny w ten sam sposób.
Jak przekonać każdą ze wskazanych grup, że „swój” prestiż odnajdą właśnie w Twoim sklepie? Z pomocą przychodzi prosty trik, który od lat wykorzystujemy w budowaniu wizerunku naszych Klientów.
Podczas gdy dla najbogatszej grupy społecznej, ważne będą najwyższej klasy tkaniny, wysoka jakość obsługi i znana marka, dla klasy średniej znaczenie może mieć np. sposób produkcji – podkreślanie strojem swojej odpowiedzialności społecznej i wybieranie marek stawiających na zrównoważony rozwój, będzie dla niej świadectwem intelektu i dojrzałości obywatelskiej.
Prestiżu pragną także, a może i zwłaszcza, osoby o skromnym stanie konta. „Demonstrowanie swojej wyjątkowości przez reprezentantów dolnych szczebli hierarchii społecznej pozwala udowodnić sobie i innym, że nie są gorsi” – przekonuje specjalista od stratyfikacji społecznej, prof. Polskiej Akademii Nauk Henryk Domański.
Jak przekonać każdą ze wskazanych grup, że „swój” prestiż odnajdą właśnie w Twoim sklepie? Z pomocą przychodzi prosty trik, który od lat wykorzystujemy w budowaniu wizerunku naszych Klientów.

GRADACJA CEN I JAKOŚCI SKORELOWANA Z OŚWIETLENIEM SKLEPU – PRZYKŁADY

Zwróciłeś kiedyś uwagę na oprawy oświetleniowe w najdroższych i najbardziej ekskluzywnych butikach? Prawdopodobnie nie. Dlaczego? Bo są one dyskretnie wkomponowane w warstwy wykończeniowe. Czas ujawnić metodę, o której wspomnieliśmy w tytule tego artykułu.
Im bardziej luksusowy charakter marki, tym mniej widoczne oprawy oświetleniowe w jej lokalu.
Dowodów nie trzeba szukać daleko – weźmy za przykład flagowe marki koncernu Inditex: Uterqüe, Massimo Dutti, Zara, Oysho, Pull&Bear, Bershka. Przy najbliższej wizycie w centrum handlowym, przyjrzyj się, jak poszczególne z nich rozegrały kwestię opraw oświetleniowych w placówkach.
Ekspozycja butiku Uterqüe / Ekspozycja butiku Massimo Dutti / Ekspozycja sklepu Bershka / źródło: shutterstock.com

MARKA PREMIUM – DLACZEGO MINIMALIZUJE OŚWIETLENIE?

Gdy mówi ktoś ważny, wszyscy milkną. Podobnie jest w przypadku najdroższych produktów wysokiej jakości – to one mają grać główną rolę w przestrzeni. Dlatego pozostałe elementy wnętrza (także oprawy oświetleniowe) „milkną”, by oddać głos tkaninom, fasonom i stylizacjom.
Ale minimalistyczne punkty oświetleniowe to nie tylko kwestia estetyki. Większość powierzchni handlowych w galeriach ma wysokość powyżej 3 metrów. Dla dużych lokali, montaż podwieszanego sufitu, w którym można „schować” oświetlenie, to po prostu dodatkowy koszt. Decydują się na to jedynie te marki, które muszą wykazać się konsekwencją w budowaniu wizerunku premium.
Wnętrze sklepu Massimo Dutti / źródło: shutterstock.com

JEŚLI NIE PODWIESZANY SUFIT, TO CO?

W przypadku sieciówek, które docierają ze swoją ofertą do klasy średniej liczą się inne wartości. Klienci chcą mieć duży wybór produktów, możliwość wyróżnienia się stylem i podkreślenia nie swojej zamożności, lecz wyjątkowego charakteru. Estetyka wnętrza jest nadal ważna, ale można pozwolić sobie na więcej swobody.
W przypadku Zary i sklepów podobnej rangi, kwestię oświetlenia rozwiązuje się stosując kamuflaż – przestrzeń nad instalacją oświetleniową pozostaje otwarta, ale maskuje się ją optycznie. Jednym ze sposobów jest montaż sufitów ażurowych (krat lub pasów) - widziane pod kątem dają złudzenie jednolitej płaszczyzny. Oświetlenie montuje się wtedy na nich.
Można także zamaskować rozwiązania techniczne malując przestrzeń nad oprawami oświetleniowymi na czarno – na pierwszy rzut oka widoczne są tylko punkty świetlne, nie cała elektryka. Dzięki temu zawarty zostaje pewien kompromis między ekskluzywnym minimalizmem a modowym temperamentem wnętrza.
Wnętrze sklepu Zara / źródło: shutterstock.com

JAK RZUCIĆ ŚWIATŁO NA NISKĄ CENĘ?

Przechadzający się po galerii handlowej Klienci muszą wiedzieć, w jakim sklepie będą się czuć komfortowo i gdzie dostaną to, czego szukają. Najmłodsi z nich, których stan konta jest z reguły niewielki, dostają dzięki odpowiednim zestawom narzędzi visual merchandisingu jasny komunikat: „Tu możesz być sobą i nikt nie będzie patrzeć na Ciebie z góry”.
Głośniejsza muzyka, dosadne hasła reklamowe, wyraziste dekoracje – to wszystko ma być jednoznaczne. W tym przypadku industrialne akcenty będą idealnym zastępstwem dla szykownego minimalizmu z wyższej półki. Spójne z taką „narracją” wnętrza będą też widoczne (czasem wręcz rzucające się w oczy) oprawy oświetleniowe – nie ma potrzeby generować kosztów na podwieszanie sufitów lub malowanie przestrzeni nad górnymi lampami.
Wnętrze sklepu Bershka / źródło: shutterstock.com

PROJEKT OŚWIETLENIA DLA MARKI PREMIUM

Jeśli sprecyzowałeś już, co oznacza dla Twoich klientów słowo „prestiż”, zleć nam adekwatny projekt oświetlenia.
Przygotujemy dla Ciebie rozwiązanie, które nie tylko perfekcyjnie rozświetli przestrzeń, ale też zadba o takie elementy jak nasycenie barwy, proporcje natężeń światła, zachowanie kontrastu między tłem i ekspozycją.
A wszystko po to, by zwiększyć liczbę odwiedzin i konwersji w Twoim sklepie.