5 NAJCIEKAWSZYCH PROJEKTÓW OŚWIETLENIA DLA SKLEPÓW ODZIEŻOWYCH. ZAINSPIRUJ SIĘ


Jako producenci i projektanci oświetlenia dla branży retail, patrzymy na wnętrza sklepowe z perspektywy innej niż zwykły konsument. Krytycznym okiem spoglądamy na witryny i analizujemy zastosowane wewnątrz lokali rozwiązania. Co innego nas rozczarowuje, co innego zachwyca. Oto 5 projektów oświetlenia, które uważamy za najbardziej inspirujące.

PALAZZO FENDI – GEOMETRYCZNY RYGOR I UKŁON DLA SZTUKI

Rzymski sklep Fendi mieści się w Palazzo Fendi – sześciopiętrowym gmachu w całości poświęconemu słynnej marce. Oprócz butiku mieszczą się tam także centrum kulturalne, hotel, prywatny apartament dla VIPów i restauracja.
Palazzo Fendi / Rzym / źródło: wallpaper.com
Wnętrze samego sklepu zaprojektował Gwenael Nicolas, architekt związany ze studiem Curiosity, odpowiedzialnym za wszystkie europejskie lokalizacje Fendi. Ale to rzymski projekt najsilniej podkreśla korzenie marki. Oświetlenie jest nie tyle dopełnieniem koncepcji projektowej, co jej fundamentem. Uosabia wszystko, co włoskie. Rytmiczną i rygorystyczną geometrię renesansu, elegancką dyskrecję ponadczasowej mody oraz zachwycający blask południowej energii.
Zwróć uwagę na estetyczne ukrycie opraw oświetleniowych. Źródła światła są niemal niewidoczne. W Palazzo Fendi to kontrast między światłem i cieniem gra główną rolę.

KANADYJSKA ODSŁONA MAX MARY

Flagowy sklep Max Mary to projekt Duccio Grassi Architects, równie elegancki i powściągliwy co ponadczasowy charakter ubrań marki.
Projekt oświetlenia sklepu Max Mara / Vancouver / źródło: reggiani.net
Współczesne wykończenie wnętrza w kanadyjskim flagstore to naturalny kolor i minimalizm. Nawet wyraźnie zarysowane linie i ostre kształty nie odwracają uwagi od sklepowego asortymentu. Podobnie muszą zachowywać się oprawy oświetleniowe: zatopione w meblach pełnią rolę drugoplanową. Profesjonalne oko dostrzeże jednak, jak zróżnicowane są źródła światła: połączenie wielu wersji lamp LED, metalohalogenkowych i halogenów dało zaskakująco równomierny i elastyczny rozsył światła.
Zwróć uwagę na precyzję, z jaką ustawione są liczne punkty oświetleniowe. Nie dają żadnych przypadkowych plam światła. Każdy strumień pada dokładnie tam, gdzie przewiduje projekt, eksponując jedyną bohaterkę wnętrza: kolekcję Max Mary.

JAK W APARTAMENCIE COCO CHANEL

Butik domu mody Chanel w Hamburgu to projekt nowojorskiego architekta Petera Marino. Zlokalizowany na parterze Bürgermeisterhaus sklep ma za zadanie zapraszać do wytwornego świata mody, co zapowiada z zewnątrz rozświetlona, kontrastująca z elewacją witryna.
Wnętrze butiku Chanel / Hamburg / źródło: retaildesignblog.net
Ciemne drewno, szkło, marmurowe posadzki, łagodne palety kolorów – każdy element wnętrza był inspirowany paryskim apartamentem ikony mody Coco Chanel. Oświetlenie 327 metrów kwadratowych w taki sposób, by zapewnić kameralną, kobiecą atmosferę, z pewnością było wyzwaniem.
Zwróć uwagę jak projekt oświetlenia współgra z projektem wnętrza. Światło wypływa z opraw oświetleniowych i pięknie odbija się od licznych lśniących powierzchni, by na koniec zatopić się w charakterystycznych tweedowych obiciach mebli.

SPEKTAKULARNY LOUIS VUITTON

To w naszej ocenie najciekawszy projekt oświetlenia w zestawieniu. Flagstore Louis Vuitton jest zlokalizowany w słynnej dzielnicy handlowej Ginza w Tokio. Oszałamiająca koncepcja architektoniczna fasady budynku autorstwa Juna Aoiki jest zapowiedzią równie spektakularnego wnętrza, za które odpowiada Peter Marino.
Flagowy sklep Louis Vuitton / Tokio / źródło: superfuture.com
Choć wystrój flagowego sklepu sam w sobie jest już dynamiczny i bogaty w detale, kwestia iluminacji nie pozostaje w tyle. Mnogość rozwiązań technologicznych, odwaga w designie opraw, doskonałe ustawienie lamp i zabawa barwą – połączenie tych elementów sprawia, że projekt oświetlenia z powodzeniem mógłby samodzielnie budować nastrój, nawet w pustych pomieszczeniach.
Zwróć uwagę na sposób oświetlono torebki lub buty na regałach. Dzięki zastosowaniu wysokiego kontrastu, każdy z produktów jest wyeksponowany niczym eksponat w muzeum lub aktor na scenie teatru.

BURBERRY – SPOTKANIE Z CYFROWĄ RZECZYWISTOŚCIĄ

Burberry w Szanghaju jako jedyny w naszym zestawieniu skupił się nie tylko na podkreślaniu charakteru własnej marki, ale też na doświadczeniach nowoczesnego Klienta. Jak mówi architekt odpowiedzialny za projekt chińskiego flagstore Vincenzo De Cotiis, stworzono tam „miejsce otwarte i gościnne, znajome a jednocześnie doświadczalne, w którym Klienci mogą aktywnie uczestniczyć w tradycji marki”.
Burberry concept store / Szanghaj / źródło: luxuothailand.com
Butik Burberry jest niczym interaktywne muzeum. Z pomocą specjalnej aplikacji można zmienić każde z 40 dużych luster w monitor, na którym wyświetli się pokaz mody lub film o produktach marki. Oświetlenie pomieszczenia, w którym przenikają się świat rzeczywisty i cyfrowy musiało być nie lada wyzwaniem, mimo to efekt jest świetny.
Ciekawostka. Burberry coraz częściej umożliwia w swoich sklepach możliwość regulowania oświetlenia w przymierzalniach. Dzięki temu daje Klientom szansę, by ujrzeli siebie i wybrane produkty w najbardziej sprzyjającej im oprawie.
Spodobał Ci się artykuł? Chcesz, by oświetlenie Twojego sklepu było inspirowane topowymi rozwiązaniami? Skontaktuj się z nami i porozmawiaj o nowym projekcie dla Twojej marki.