KLIENCI DOZNAJĄ OLŚNIENIA W TWOIM SKLEPIE? TO NIC DOBREGO


W tym tekście znajdziesz kilka ciekawostek, które nie tylko pozwolą Ci zabłysnąć (nomen omen) w towarzystwie, ale też skontrolować jakość oświetlenia, w które chcesz wyposażyć swój sklep lub biuro. Dowiedz się, jak zadbać o komfort Klientów i dobre samopoczucie Twoich pracowników.

OLŚNIENIE! TO NIE OLŚNIENIE...

Jeśli nie jesteś związany z branżą oświetleniową, Twoim pierwszym skojarzeniem ze słowem „olśnienie”, będzie prawdopodobnie jego słownikowa definicja, czyli „nagłe uświadomienie sobie czegoś”. Tymczasem dla naszych ekspertów efekt olśnienia to nieprzyjazny i niepożądany stan, który może mieć negatywny wpływ na doświadczenia zakupowe Twojego Klienta i wydajność Twoich pracowników.

OLŚNIENIE JAKO PARAMETR

Na początek odrobina teorii. Według branżowej definicji, olśnienie jest niepożądanym stanem procesu widzenia, któremu towarzyszy dyskomfort lub obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów otoczenia. Powstaje w wyniku niewłaściwego rozkładu luminacji, niewłaściwego natężenia luminacji lub występowania zbyt dużych kontrastów luminacji. Uff. A teraz po ludzku.

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O EFEKCIE OLŚNIENIA

Przede wszystkim to, że może on przynosić różny skutek. Według tego kryterium, olśnienia dzieli się na:

 • Przeszkadzające, czyli takie, które po prostu przeszkadza dokładnie zobaczyć przedmiot (np. zaburza jego barwę lub kształt).
 • Przykre, które nie obniża zdolności widzenia, ale po pewnym czasie wywołuje dyskomfort (nie zawsze uświadomiony). Przykry efekt olśnienia może skutkować zmęczeniem oczu, zwiększonym poziomem stresu lub irytacją.
 • Oślepiające, czyli to, które na kilka chwil całkowicie pozbawia zdolności widzenia (ten rodzaj olśnienia dobrze znają kierowcy, którzy mijają nocą samochód z włączonymi „długimi”).
 • Skąd tak wnikliwe podejście do tematu? Efekt olśnienia może mieć bowiem fatalne skutki w takich przestrzeniach jak hale przemysłowe lub magazyny wysokiego składowania – odpowiedni dobór i ustawienie oświetlenia może być wtedy nawet kwestią zdrowia i życia. Dla korporacji, które muszą liczyć na maksymalną wydajność pracowników biurowych, komfort przebywania w miejscu pracy również ma kluczowe znaczenie finansowe.
  Wiedza o efekcie olśnienia zebrana przez ekspertów przydaje się także w branży retail a my wykorzystujemy ją w projektach Lumiverso.

  DLACZEGO POWINIENEŚ UNIKAĆ OLŚNIENIA?

  W przypadku Twojego sklepu, efekt olśnienia będzie konsekwencją złego ustawienia konkretnych źródeł światła i powierzchni mogących odbijać światło. Konsekwencją, którą poniesie Klient lub pracownik.
  Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, w której dłuższe przebywanie w lokalu wywołuje irytację, zmęczenie a nawet ból głowy. Dla Klienta będzie to przykre doświadczenie, które podświadomie nakaże mu opuścić sklep i unikać go w przyszłości (bez uświadomionej przyczyny), dla pracowników może być uciążliwością bezpośrednio wpływającą nie tylko na ich samopoczucie, ale też na jakość obsługi Klienta.

  JAK UNIKNĄĆ PRZYKRYCH DOŚWIADCZEŃ W SKLEPIE?

  Choć stosunkowo łatwo wychwycić w sklepowej przestrzeni oślepiające światło (możesz to z powodzeniem zrobić samodzielnie), o wyeliminowanie przykrego efektu olśnienia w postaci dyskomfortu może zadbać już tylko profesjonalista.
  Na komfortowe warunki oświetleniowe składa się nie tylko dobry projekt i wykonanie, ale przede wszystkim prawidłowe ustawienie opraw już po zatowarowaniu sklepu. Dopiero wtedy można bowiem skonfrontować natężenie i kierunek światła z realnym ułożeniem produktów na sklepowych półkach i wieszakach.
  Chcesz zadbać o wszystkie elementy? Skontaktuj się z nami i sprawdź jakość usług Lumiverso.