NAJPOTĘŻNIEJSZE NARZĘDZIE W BIURZE? Z HUMAN CENTRIC LIGHTING TWOI PRACOWNICY CZUJĄ SIĘ I PRACUJĄ LEPIEJ


Dobrze dobrane światło dba nie tylko o wzrok, ale także o zdrowie, samopoczucie i energię pracowników. To wcale nie slogan reklamowy, lecz potwierdzona naukowa teza. Technologia oświetleniowa human centric lightning (HCL) jest prawdziwą innowacją opartą na wieloletnich badaniach i przełomowych odkryciach. Jak możesz ją wykorzystać?
Światło słoneczne ukształtowało człowieka: wyznaczyło mu rytm dobowy i wiele procesów życiowych – gospodarka hormonalna, ciśnienie krwi, odporność – to tylko kilka obszarów, na które pośredni wpływ ma 24-godzinna kadencja światła i mroku. Niezmiennie od setek tysięcy lat, słońce ma ogromne znaczenie dla dobrego funkcjonowania, także dla pracy.

NAUKA PYTA

Zainspirowani relacją człowieka ze światłem naukowcy George Brainard i John Hanifin, przez lata analizowali ten związek w laboratoriach filadelfijskiego Uniwersytetu Thomasa Jeffersona. W końcu, w 2002 r. opublikowali na łamach magazynu JNeurosci wyniki badań, w których dowiedli, że światło wpadające na siatkówkę oka, wpływa nie tylko na zwężanie źrenicy (widzenie), ale także na niewzrokowe odpowiedzi organizmu, m. in. na czujność, samopoczucie, wydajność i psychikę człowieka.

TECHNOLOGIA ODPOWIADA

Nie trzeba było długo czekać, by wynikami Brainarda i Hanifina zainteresował się świat technologii. Wszak w XXI w. człowiek może sam wyznaczać sobie rytm dobowy i stymulować się do aktywności wykorzystując elektryczne źródła światła. Pojawiły się nowe koncepcje projektowania oświetlenia, skupiające się na możliwości jego personalizacji i dopasowania do okołobiologicznych potrzeb człowieka. Mowa o HCL, czyli human centric lightning.
W dużym uproszczeniu HCL wykorzystuje fakt, że światło o dużej zawartości widma niebieskiego (potocznie zwane „chłodną bielą”) pomaga obudzić się i skoncentrować, natomiast światło wzbogacone widmem żółtym relaksuje i nasuwa skojarzenia z promieniowaniem słonecznym o zachodzie słońca.
Kluczem do sukcesu jest możliwość dynamicznego, samodzielnego przełączania się między jednym i drugim rodzajem światła, w zależności od potrzeb. To umożliwiają cyfrowe ściemniacze, które płynnie miksują pracę LEDów w oprawach oświetleniowych.

BIZNES WYKORZYSTUJE

Jak Ty możesz skorzystać z human centric lightning? HCL może precyzyjnie dopasować oświetlenie do każdej strefy Twojego biura. Sprawdzi się zwłaszcza w dużych openspace’ach, gdzie obok miejsc pracy znajduje się przestrzeń konferencyjna lub kanapy wypoczynkowe a potrzeby sąsiadujących ze sobą pracowników są skrajnie różne. W nowoczesnym biurze każdy pracownik może też z pomocą pilota samodzielnie zarządzać oświetleniem swojego biurka, dopasowując je do planowanych okresów wzmożonej pracy lub momentów odpoczynku.

ŚWIETLNA REŻYSERIA - ZALETY

Korzyści z zastosowania HCL to przede wszystkim:

  • Zwiększenie wydajności pracowników,
  • Zadbanie o ich komfort i samopoczucie,
  • Docenienie indywidualności każdego pracownika,
  • Uwolnienie potencjału wynajętej przestrzeni.

Światło może być kreatorem pozytywnych emocji – dodawać energii, motywować i zwiększać komfort, jednak źle ustawione – irytuje, oślepia, powoduje szybkie męczenie oczu czy dekoncentrację. Warto pamiętać więc także o precyzyjnym projekcie i doświadczonym wykonawcy technologii HCL. Skontaktuj się z nami, umów na prezentację produktów i wprowadź innowacyjną jakość oświetlenia do swojego biura.