WYRÓŻNIAJĄ WNĘTRZE I “PODKRĘCAJĄ” KOLORY UBRAŃ. CZYM SĄ DIODY O PODBITYM SPEKTRUM?


Jakie tricki wykorzystują marki odzieżowe, gdy chcą zaprezentować kolorowe kolekcje? Czy powinien je stosować każdy sklep? Dlaczego w niektórych sklepach jest wyraźnie jaśniej, mimo tej samej liczby i mocy opraw oświetleniowych? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, czy potrzebujesz diod o podbitym spektrum.

NOWE MOŻLIWOŚCI TECHNOLOGII LED

Wybierając oświetlenie dla swojego sklepu, możesz zdecydować o wielu zmiennych, w tym o charakterze światła, jaki będzie ono emitować. Instalowane w oprawach oświetleniowych diody LED są dostępne na przykład w różnych temperaturach barwowych (wartość mierzona w Kelwinach), które mogą tworzyć “ciepłą i przytulną” lub “chłodną i specjalistyczną” atmosferę we wnętrzu. Producenci określają także współczynnik oddawania barw (CRI), który w skali od 0 do 100 określa, jak zbliżony będzie efekt do światła słonecznego (im wyższa wartość, tym oświetlane obiekty wyglądają naturalniej).
Na rynku brakowało jednak oświetlenia, które potrafiłoby ożywiać kolory - nasycać je podobnie jak robią to specjalne profile kolorystyczne na ekranie telewizora (ustawienia, które sprawiają, że trawa na boisku piłkarskim ma żywszą zieleń a filmy przyrodnicze zachwycają intensywnymi barwami). Innymi słowy, korzystając tym razem z wiedzy o fotografii, zwiększać saturację (nasycenie kolorów).
W ostatnim czasie producenci oświetlenia odpowiedzieli na to wyzwanie i stworzyli tzw. diody o podbitym spektrum (np. Premium White i Premium Colors marki Philips, które znajdziesz w ofercie Lumiverso).

JAK DZIAŁAJĄ DIODY O PODBITYM SPEKTRUM?

Światło białe, które widzimy, jest w istocie mieszaniną fal elektromagnetycznych o różnej długości, czyli o różnych barwach. Nowe technologie pozwalają na manipulowanie emisją poszczególnych składowych z tego spektrum, np. zwiększając emisję w czerwonej lub niebieskiej części widma. Im więcej w widmie światła fal o określonej długości, tym lepiej wygląda produkt o odpowiadającym im kolorze.
Diody o podbitym spektrum są więc potężnym narzędziem visual merchandisingowym. Instalując je we wnętrzu sklepu modowego, można sprawić, że biel produktów będzie jaśniejsza, czerń głębsza a kolor żywszy.

KTO POWINIEN SKORZYSTAĆ Z WYSOKIEGO NASYCENIA KOLORÓW?

Korzyści z instalacji opraw oświetleniowych wyposażonych w diody o podbitym spektrum, to przede wszystkim:

 • Skuteczne przyciąganie uwagi Klienta. Ożywione kolory automatycznie przykuwają wzrok nawet najbardziej odpornych na marketing Klientów.
 • Wyróżnienie się na tle konkurencji. Kolory produktów stają się atrakcyjniejsze, niż te same barwy w sklepie po sąsiedzku.
 • Budowanie wizerunku marki jako żywej i energicznej.
 • Dopełnienie marketingu dla określonej kolekcji ubrań. Kolorowe kolekcje wiosenne wreszcie otrzymują oświetlenie, które podkreśla ich charakter.
 • Ożywienie całego wnętrza. Z diodami o podbitym spektrum wszystko wydaje się jaśniejsze, choć moc oświetlenia pozostaje niezmienna. Dla Klientów to dodatkowa motywacja, by skierować kroki do środka sklepu.
 • Wzrost liczby zakupów spontanicznych. Żywe kolory kuszą, by podjąć nagłą decyzję o kupnie produktu.
 • Dobrze wiedzą o tych korzyściach wiodące marki zachodnie, które wyznaczają globalne trendy a także marki, które mierzą się z silną konkurencją, lecz mają mniejsze możliwości, by wyróżnić się samym produktem (np. marki garniturowe, które dzięki diodom o podbitym spektrum sprawiają, że białe koszule wydają się bielsze a granat marynarek głębszy niż u sąsiadującej w galerii konkurencji).
  Oczywiście są także sklepy, które świadomie rezygnują z wysokiego nasycenia kolorów, stawiając na miękkie i spokojniejsze oświetlenie, które jest bardziej zbliżone do ich charakteru lub bieżącego asortymentu.

  PRZEKONAJ SIĘ, CZY POTRZEBUJESZ ZMIANY

  Czujesz, że chciałbyś wykorzystać diody o podbitym spektrum w swoim lokalu? Zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dobre dla Twojej marki? Umów się z nami na demo, zobacz różnicę na swoich produktach i samodzielnie oceń, czy warto skorzystać z nowych możliwości LED.