JAKI RODZAJ OŚWIETLENIA WYBRAĆ DO SKLEPU? TEN ARTYKUŁ WYJAŚNI CI WSZYSTKO


Oferowane przez nas oświetlenie kontrastowe, jak każda innowacja, ma potencjał, który można wykorzystać, zignorować lub po prostu przeoczyć. Poniższy tekst pomoże Ci uniknąć tego ostatniego. Dowiedz się, czym różnią się podstawowe technologie oświetleniowe i sam podejmij decyzję, który z nich najlepiej odda charakter Twojej marki.
W tym artykule omawiamy dwa sposoby wykorzystania technologii LED do oświetlania wnętrz komercyjnych. Odkryj najważniejsze różnice pomiędzy:
1. Tradycyjnym reflektorem – oprawie oświetleniowej z tzw. odbłyśnikiem, czyli lustrzaną powierzchnią wewnętrzną, którą na pewno kojarzysz, choćby z reflektorów samochodowych.
2. Nowoczesnymi oprawami wykorzystującymi soczewkę, czyli tzw. oświetleniem kontrastowym, które pozwala na precyzyjne ukształtowanie promienia świetlnego.

po lewej: system optyczny Lumiverso / po prawej: klasyczna soczewska
Obie technologie wykorzystują diody LED, nie różnią się więc znacząco ceną i zużyciem energii. Każda może przybrać niemal dowolny kształt i prezentować równie atrakcyjny design. Zdecydowanie jednak różnią się tym, co najważniejsze – sposobem oświetlania obiektów i otoczenia. A przecież eksponowanie asortymentu jest najważniejszą rolą, którą ma do odegrania oświetlenie sklepowe.
Zanim jednak przejdziemy do szczegółów technicznych i korzyści, po jakie możesz sięgnąć wybierając właściwe oświetlenie, wyjaśnimy, dlaczego zostałeś przed takim wyborem postawiony. A stało się to poniekąd dziełem przypadku.

NOWY SPEKTAKL, STARE REKWIZYTY…

Rewolucja oświetleniowa, która wybuchła na początku tego tysiąclecia nie dokonała się w pełni. Choć innowacyjne wtedy LEDy szybko okazały się bezkonkurencyjne w stosunku do królujących wcześniej lamp metalohalogenkowych, branża oświetleniowa nie przygotowała się do ich wykorzystania z należytą dbałością. Skupiając się na problemie oddawania ciepła przez chipy LED, nie poświęciła uwagi kwestii jakości samego światła.
Szybko zaadaptowano LEDy do dostępnych, produkowanych masowo opraw oświetleniowych z odbłyśnikami, czyli tradycyjnych reflektorów. Innymi słowy, po prostu wymieniono „żarówki”, nie bacząc na to, że światło lamp LED świeci głównie do przodu, a ich poprzedniczki, lampy metalohalogenkowe, świeciły przede wszystkim na boki.

po lewej: system optyczny Lumiverso / po prawej: klasyczna soczewska
Przykładem tego jaką wagę ma wspomniana różnica, jest kwestia wyśrubowanych norm dotyczących świateł samochodowych. Gdyby w starym fiacie wymienić po prostu halogeny na LEDy, auto oślepiałoby wszystkich nadjeżdżających z przeciwka kierowców. Sektor motoryzacyjny nie mógł więc od razu zastosować diody LED. By uzyskać homologację, najpierw musiał opracować zupełnie nową konstrukcję oprawy - zadbać o to, by reflektor odpowiednio skupiał światło i precyzyjnie nadawał mu kierunek.
Choć branża motoryzacyjna różni się oczywiście innymi prawami niż retail (wszak chodzi o bezpieczeństwo na drodze), powyższe porównanie pokazuje, z jak dużą różnicą między technologiami mamy do czynienia. Wielu producentów oświetlenia sklepowego wciąż ją lekceważy. Jakie są tego skutki?

JAK ZACHOWUJE SIĘ ŚWIATŁO W REFLEKTORZE? EFEKT PODWÓJNEJ PLAMY

Przez otwór w odbłyśniku, swobodnie wydostaje się ok. 55% światła emitowanego przez diodę LED. Pozostała część trafia w odbłyśnik na reflektorze i ulega skupieniu. Efekt? Skupione 45% pada na obiekt, pozostała część tworzy wokół niego charakterystyczną aureolę, którą nazywa się podwójną plamą.
Choć efekt podwójnej plamy może się podobać laikom, topowi projektanci oświetlenia dla branży retail uważają go za zjawisko niepożądane:

 • Niekontrolowanie oświetla otoczenie obiektu (np. nieatrakcyjne przestrzenie między regałami, elementy techniczne itp.).
 • Utrudnia jednoznaczne eksponowanie danego przedmiotu, oświetlając także sąsiadujące produkty.
 • Uniemożliwia tworzenie kontrastów między produktem a tłem, co spłaszcza scenę świetlną, pozbawiając ją dynamiki i emocji.
 • Utrudnia prawidłowe ustawienie opraw, zwłaszcza tych skierowanych do środka sklepu, narażając klientów na olśnienie światłem (szerzej o tym zjawisku pisaliśmy tutaj).

Powyższe „wady” nie zawsze mają jednak kluczowe znaczenie. Reflektory emitujące oświetlenie o niskim kontraście są zwykle stosowane w sklepach oferujących mid- i lowfashion, w których kluczowe znaczenie dla Klientów odgrywa cena produktu, nie zaś prestiż marki.

Ekspozycja przy użyciu zwykłej soczewki / Ekspozycja Lumiverso

CO ZMIENIA SOCZEWKA? MOŻLIWOŚCI OŚWIETLENIA KONTRASTOWEGO

Wykorzystując soczewkę zamiast odbłyśników, udaje się skupić aż 95% światła emitowanego przez lampy LED. Dzięki temu wyeliminowany został efekt podwójnej plamy. Oświetlenie to jest bardziej precyzyjne i pozwala nam na zdecydowaną, wyraźną, pełną ekspresji grę światłem i cieniem. Stąd określenie „oświetlenie kontrastowe”.
W projektach, gdzie każdy detal ma znaczenie (sklepy premium, highfashion), pełna kontrola nad grą świateł jest ogromną zaletą. Pozwala nie tylko oświetlać, ale też:

 • podkreślać detale,
 • wyróżniać produkty,
 • ożywiać przestrzeń,
 • a nawet wskazywać drogę i prowadzić Klienta przez sklep w pożądanym kierunku.

Po ten rodzaj oświetlenia sięgają sklepy premium, gdzie asortymentu jest mniej a Klienci poszukują przede wszystkim prestiżu i jakości.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE OŚWIETLENIA KONTRASTOWEGO?

Decydując się jednak na nowszą technologię, trzeba mieć świadomość, że i na tym polu zdarzają się różnice, zarówno w jakości wykonania, jak i projektu. Wybierając oświetlenie dla sklepu premium, zwróć uwagę na:

 • Jakość układu optycznego soczewki. Duże znaczenie ma jej budowa, która może tworzyć ostrzejsze lub łagodniejsze krawędzie plam światła, co można łatwo ocenić rzucając światło na ścianę.
  Wyraźnie odznaczająca się plama światła (ostre brzegi) jest stosowana głównie w oświetleniu scenicznym, w sklepach natomiast, gdzie światła reflektorów przecinają się i łączą, lepszym wyborem jest zwykle soczewka kreśląca obrys łagodnie zamykający krąg światła. Pozwala bowiem uniknąć efektu, który możesz skojarzyć z kółkami olimpijskimi.
 • Doświadczenie projektantów. Precyzyjne tworzenie dynamicznych scen świetlnych wymaga wiedzy i praktyki. Wybór producenta, który specjalizuje się również w projektowaniu oświetlenia kontrastowego będzie najlepszym wyborem.
 • Dostępność usługi ustawiania opraw oświetleniowych po zatowarowaniu sklepu. O tym, jak ważna jest ta końcowa faza realizacji, pisaliśmy tutaj. Uwaga. Wybierając oprawy z soczewką, usługa ta jest niezbędna przy każdej znaczącej zmianie aranżacji sklepu.
 • Na polskim rynku oświetleniowym Lumiverso wyróżnia się w każdym z wskazanych zakresów współpracy – jako pierwsi w Polsce wyspecjalizowaliśmy się w dostarczaniu technologii kontrastowej.

  PODSUMOWANIE. MARKA PREMIUM POTRZEBUJE SOCZEWKI

  Na wizerunek premium składają się szczegóły. Tak samo jak w przypadku produktów: konsument ocenia ich jakość przez pryzmat detali: szwów, zdobień, materiałów. Projektując wnętrze sklepu, który ma zaoferować Klientom doświadczenie luksusu, nie można pominąć żadnego elementu wystroju.
  Światło jako odwieczny regulator emocji i nastroju jest tu kluczowe. A dynamiczne, pełne kontrastów oświetlenie jako jedyne może zadbać jednocześnie o eksponowanie detali i atmosferę w Twoim sklepie. W ostatecznym rozrachunku przekłada się to na wzrost sprzedaży, zakupów spontanicznych i przychodów.
  Chcesz wprowadzić jakość premium do swojego sklepu? Chętnie stworzymy dla Ciebie projekt oświetlenia, na jaki zasługuje Twoja marka. Skontaktuj się z nami.