OŚWIETLENIE SKLEPU PREMIUM. JAK PRZYKUĆ UWAGĘ KLIENTA Z KLASĄ?


Podczas gdy sklepy low i mid-fashon mogą zwracać na siebie uwagę żywymi kolorami, głośną muzyką czy neonami, lokale marek premium muszą dbać o elegancję i szyk, które rzadko idą w parze z krzykliwym wystrojem wnętrza. Jednocześnie wszystkie lokale stoją przed tym samym wyzwaniem: chcą przykuć uwagę współczesnego Klienta. Dziś piszemy o tym, jak można osiągnąć spektakularny efekt przy pomocy samego oświetlenia.

POTRZEBA WIĘCEJ NIŻ SZYLDU

Projektowanie sklepów w czasie dominacji e-commerce to zadanie trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Witryna i cały lokal muszą obecnie przekazać Klientowi więcej informacji: nie tylko zaznaczyć istnienie sklepu i określić jego asortyment, ale też pokazać mu jakość i charakter marki tak, by nie mógł oprzeć się spędzeniu czasu wewnątrz sklepu. Wachlarz narzędzi reklamowych, promocyjnych i visual merchandisingowych jest ogromny, lecz segment premium nie może z nich wybierać tak swobodnie, jak pozostali przedstawiciele branży retail.

PRZYKŁAD: NEON NIE JEST DLA KAŻDEGO

Skorzystanie z neonów jest kuszące: podświetlony od wewnątrz napis lub logo w mgnieniu oka przykuwa uwagę, wysyła jasną informację, co można znaleźć w lokalu a dodatkowo może nieść atrakcyjny przekaz o wartościach marki. Jednak kontekst lamp neonowych, które swą karierę rozpoczynały na nowojorskim Times Square w połowie ubiegłego wieku (w tym czasie plac na Manhattanie był kojarzony z handlem narkotykami i kinami dla dorosłych), nie jest tym, który chciałyby wykorzystać marki zabiegające o dojrzałego, wymagającego Klienta o zasobnym portfelu.

NA SZCZĘŚCIE JEST OŚWIETLENIE KONTRASTOWE

Nic dziwnego, że neony pojawiają się raczej w lokalach marek streetowych (stawiają na nie np. Urban Outfitters, Timberland czy River Island), nigdy zaś luksusowych (np. Max Mara, Fendi czy Coco Chanel).
Nie znaczy to jednak, że segment premium jest pozbawiony narzędzia, które dałoby tak świetne efekty jak neonowe napisy czy inne wyraziste elementy wystroju. Przeciwnie, ekskluzywne marki są mistrzami w przykuwaniu uwagi światłem. Do tego celu wybierają jednak oświetlenie kontrastowe, czyli lampy LED wyposażone w specjalną soczewkę.
Kierując strumień światła takiej lampy na wybrany element wystroju lub towar, uzyskują ten sam efekt, jaki uzyskałyby podświetlając obiekt od środka: maksymalnie wysoki kontrast między obiektem a tłem. W konsekwencji, ekspozycja pozwala:

  • Natychmiast przykuć uwagę Klienta (np. do szyldu, manekina lub produktu),
  • Przyciągnąć go do siebie wskazując drogę,
  • Zapisać się w jego pamięci (łatwiej zapamiętujemy „świecące” obiekty),
  • Uwypuklić wysoką jakość i najdrobniejsze detale,
  • Zbudować prestiżowy charakter wnętrza i wysłać Klientom jednoznaczną obietnicę „tu znajdziesz najwyższej klasy asortyment”.

BRAK KONTRASTU JEST JAK BRAK REKLAMY

Jest jeszcze jeden argument za stosowaniem oświetlenia kontrastowego w sklepach, które zabiegają o najbardziej wymagających Klientów. Jego brak daje podobny efekt do wyłączonego neonu, czy wyblakłego plakatu - wysyła jasny komunikat: „zamknięte”, „nieaktualne”, „nieważne”.
Podobnie stanie się z produktami, które nie otrzymają odpowiedniego kontrastu. W płaskiej, pozbawionej dynamiki scenie świetlnej Klient będzie zatrzymywał wzrok w przypadkowych miejscach, a najważniejsze produkty staną się dla niego niczym nie wyróżniającym się, nieważnym obiektem.
Jeśli chcesz zadbać o wysoką jakość oświetlenia w Twoim sklepie i nawiązać wystrojem do topowych światowych marek premium, napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie przygotujemy dla Ciebie projekt oświetlenia kontrastowego, które podkręci zainteresowanie Twoim lokalem.