DRAŻNI, OŚLEPIA, ZAKŁÓCA. JAK ŚWIATŁO MOŻE ZNIECHĘCAĆ DO ZAKUPÓW W SKLEPIE?


Dotychczas pisaliśmy na naszym blogu o tym, w jaki sposób wykorzystać odpowiednie oświetlenie do poprawienia wyników sprzedażowych w Twoim sklepie. Tym razem rzucimy światło na drugą stronę medalu i wskażemy, jak błędy w projektowaniu i ustawianiu lamp mogą przyczynić się do utraty Klientów.
W czasach, gdy produkty, usługi i ceny są do siebie coraz bardziej podobne, tym, co wyróżnia sklep w oczach klientów są przede wszystkim wizerunek marki i przemyślane zarządzanie customer experience (doświadczeniem Klienta). Choć na tych polach konkurencja jest równie duża, wyróżnić się jest znacznie łatwiej – kreatywna strategia marketingowa i empatia pozwalająca na dogłębną analizę potrzeb odbiorcy to pola, na których można wykazać się niezależnie od zaplanowanego budżetu. Niestety, równie łatwo można także popełnić błąd i stracić przewagę – tym trudniejszą do odzyskania, bo bez uzasadnienia dającego się zamknąć w proste równania matematyczne.
Realizacje Lumiverso: Red is Bad / Patrizia Aryton / Lee Cooper / źródło: Lumiverso

ZŁY REŻYSER, ZŁE RECENZJE

Spadek liczby zakupów spontanicznych, brak wzrostów sprzedaży, częste zwroty produktów – te czynniki mogą mieć swoje źródło w nieodpowiednim oświetleniu sklepowym. I wcale nie muszą mieć związku z problemami technicznymi czy przerwami w dostawie energii. Jako reżyser emocji i przeżyć, światło może bowiem nie tylko dodawać energii i zachwycać, ale też irytować, zniechęcać i dezinformować. Zapanowanie nad siłą oświetlenia to sztuka, która udaje się tylko profesjonalistom.

ŚWIATŁO, KTÓRE RUJNUJE WIZERUNEK

Jako marka premium, wiesz, że sam marketing nie wystarczy, by przekonać Klientów o najwyższej jakości produktów – za opowieścią o wysokiej klasie (choć w istocie niezbędną) musi stać faktyczna dbałość o detale: zarówno w odniesieniu do produktów i obsługi, jak i wystroju wnętrza sklepowego. Wprawne oko wymagającego Klienta szybko dostrzeże wszelkie nieścisłości w tych obszarach.

Co może pójść nie tak w kwestii oświetlenia sklepowego? Możesz rozczarować swoich Klientów, jeśli:

 • Design opraw oświetleniowych jest niedopasowany wizualnie do wnętrza sklepowego (wynik nieodpowiedniego, sztampowego projektu oświetlenia dla marki premium).
 • Projekt całej instalacji jest nadmiernie widoczny i kłóci się z charakterem premium lokalu (więcej o tym pisaliśmy w artykule „W ten sposób znane marki określają prestiż sklepu. Znasz go?”)
 • W sklepie zauważalne są niedoświetlone strefy, które utrudniają zapoznanie się z jakością towaru (to zazwyczaj wynik rezygnacji z usługi ustawiania opraw oświetleniowych po zatowarowaniu sklepu).
 • Nieodpowiednia barwa światła, która zakłamuje jakość i kolor produktów a w konsekwencji sprawia, że Klient nie ma pewności, czy dany produkt jest tym, czego szuka. Ten czynnik przekłada się także na wzrost liczby zwrotów.
 • Realizacje Lumiverso: Sinsay / Hexeline / źródło: Lumiverso

  ŚWIATŁO, KTÓRE PSUJE DOŚWIADCZENIA

  Wpływ na wizerunek premium Twojej marki to jednak nie wszystko, czego może dokonać (w sensie pozytywnym lub negatywnym) oświetlenie sklepowe. Oddziałuje ono także, a może nawet przede wszystkim, na doświadczenia zakupowe Klientów (CX). Najczęstsze błędy oświetleniowe, które mogą wprost lub podświadomie zniechęcać ludzi do zakupów w Twoim sklepie to najczęściej:

  • Złe ustawienie opraw oświetleniowych, które skutkuje efektem olśnienia (o którym pisaliśmy szeroko w tym tekście) i wprawia Klientów oraz obsługę w rozdrażnienie.
  • Stare lampy metalohalogenkowe, które emitują nadmierne ciepło w przymierzalniach i sprawiają, że Klienci męczą się i niecierpliwią (jeśli jeszcze nie wymieniłeś ich na LEDy, najwyższy czas to zrobić).
  • Zbyt ostre górne światło w przymierzalniach, które zamiast podkreślać naturalne piękno Klientów, uwypukla niedociągnięcia ich urody i wprawia w dyskomfort.

  To kilka z licznych przykładów na to, jak ogromny wpływ może mieć projekt i ustawienie oświetlenia na Twój wizerunek i doświadczenia zakupowe. Światło to nie tylko dopełnienie projektu wnętrza, lecz jeden z kluczowych czynników kreujących emocje i wrażenia Klientów. Zadbaj o nie: skontaktuj się z ekspertem Lumiverso i wykorzystaj naszą wiedzę do stworzenia idealnego (skutecznego sprzedażowo) lokalu.