Koszt zakupu a koszt posiadania. Jak ocenić, czy oświetlenie się opłaca?
Porównuj ceny, ale nie tylko
Stojąc przed decyzją, którą ofertę oświetlenia wybrać, budżet jest naturalnie czynnikiem decydującym. Jeśli chcesz zadbać o niego w dłuższej perspektywie, oprócz jednoznacznej ceny za oświetlenie i jego realizację, bierz pod uwagę parametr TCO (ang. total cost of ownership), czyli całkowity koszt posiadania. Brzmi jak coś skomplikowanego? Mamy dobrą wiadomość – w przypadku oświetlenia sklepowego lub biurowego, jest to wskaźnik wyjątkowo prosty do samodzielnej oceny.
Ignorując koszt eksploatacji, tracisz perspektywę
Bierzesz je pod uwagę decydując o zakupie samochodu (w benzynie lub dieslu) czy systemie grzewczym dla domu, prawda? Z oświetleniem sklepowym czy biurowym sytuacja jest analogiczna. No, może z jedną różnicą: jeśli chodzi o auto czy ogrzewanie, nie jesteś w stanie dokładnie przewidzieć, jak często i z jaką intensywnością będziesz z nich korzystał w dłuższej perspektywie.
Tymczasem w przypadku wynajętego pod działalność lokalu, możesz określić czas eksploatacji nie tylko w latach i dniach, ale także w godzinach, które są precyzyjnie określone umową najmu, branżą i prawem. Na przykład: czas użytkowania oświetlenia w sklepie w galerii handlowej jest jednoznaczny. Zazwyczaj jest to okres 5 lat (najczęstszy okres trwania umowy najmu), od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 21:00.
Analiza kosztów TCO – co się na nią składa?
Na podstawie dostarczonego wraz z ofertą modelu 3D oświetlenia oraz danych dotyczących funkcjonowania Twojego sklepu lub biura, można przygotować wspomniany model TCO. Łączy on koszty bezpośrednie (czyli koszt zakupu i ustawienia instalacji) oraz koszty pośrednie, wyliczane przede wszystkim w oparciu o:
- cały planowany okres użytkowania instalacji (np. 5 lat)
- czas pracy opraw oświetleniowych na dobę (np. 10 godzin)
- czas pracy opraw oświetleniowych w ciągu roku (np. 300 dni)
- koszt energii elektrycznej (jedyny wskaźnik, który może zmienić się w czasie).
By w oparciu o te czynniki obliczyć koszt zużycia energii, musisz znać jedynie moc zamówionego oświetlenia: więcej watów oznacza droższe użytkowanie. Ale uwaga, moc wcale nie jest jednoznaczna z jakością samego światła – im nowocześniejsza technologia, tym lepszy efekt przy tej samej mocy. I to także powinieneś wziąć pod uwagę na sam koniec analizy TCO. Być może, nawet przy podobnych kosztach całkowitych, okaże się, że jedna z ofert zapewnia wyższą jakość a zamówione lampy będą świecić jaśniej niż drugie.
Szukaj wspólnego mianownika
Dlatego zanim zaczniesz weryfikować otrzymane oferty według wymienionych powyżej kryteriów, upewnij się, że każda z nich zakłada podobny efekt, czyli “ilość” dostarczonego światła. Definiują ją lumeny i luxy:
- Lumen (lm) – wartość określa całkowitą “ilość” światła emitowanego przez lampy. Im więcej lumenów, tym jaśniej.
- Lux – wartość określa “ilość” światła w danym obszarze (ile lumenów pada na metr kwadratowy powierzchni). Im więcej luxów, tym lepiej doświetlona ekspozycja.
Podsumowanie
Weryfikując oferty zwracaj uwagę na:
1. Łączną “ilość” światła. Czy można mówić o wspólnym mianowniku?
2. Koszty bezpośrednie, czyli cenę produktów i usług.
3. Koszty eksploatacji. Porównuj moc oświetleniową lamp, od tego zależy, ile energii zużyją w czasie.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zinterpretowaniu oferty oświetlenia, napisz do nas. Omówimy z Tobą wszystkie powyższe parametry i pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.