Światło sklepowe – jaka barwa dla jakiej branży?

16.05.2016

Towar na półce nie prezentuje się tak, jak powinien? To może być wina źle zaprojektowanego oświetlenia – ogólnego i akcentującego. Podpowiadamy, jak dobrać światło i jego barwę, by zwiększyć zainteresowanie klientów.

Nim skupimy się na przykładach zastosowania różnych barw światła do konkretnych produktów, wyjaśnimy jedno kluczowe pojęcie. Jest nim metameryzm, czyli różny odbiór barw w zależności od rodzaju oświetlenia. Znajomość tego zjawiska jest kluczowa dla zrozumienia, na czym polega prawidłowa ekspozycja towaru. Dobierając odpowiednie barwy światła sprawimy, że każdy produkt zaprezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Planujemy oświetlenie ogólne

Zrozumienie zależności między metameryzmem a rodzajem oświetlenia, wymaga poznania jeszcze jednego pojęcia. To wskaźnik oddawania barw (CRI), którego poszczególne wartości określają, jak bardzo barwy przedmiotów w świetle sztucznym odpowiadają rzeczywistości. Najwyższą wartością CRI jest Ra 100 i mówi ona o tym, że zainstalowane oświetlenie sztuczne oddaje barwy identycznie, jak światło słoneczne. Zadowalający efekt uzyskuje się przy minimalnej wartości 85 punktów.

Jak sprawdzić, czy posiadane oświetlenie ogólne spełnia te wymagania? Najlepiej przetestować kilka opraw w pomieszczeniu i sprawdzić, które oprawy najwierniej odwzorowują kolory sprzedawanych produktów. Najlepsze w przypadku oświetlenia ogólnego będą oprawy o barwie neutralnej. Światło powinno też rozkładać się równomiernie (czyli należy unikać miejsc niedoświetlonych i tych, gdzie światła jest za dużo) i posiadać prawidłowe natężenie. Poziom natężenia zależy w pewnym stopniu od rodzaju sklepu, w którym oświetlenie ma działać. Inne będzie w klimatycznym butiku z markową odzieżą i eleganckiej drogerii. Należy jednak pamiętać, by światła nigdy nie było zbyt mało. Ma to duże znaczenie w postrzeganiu przestrzeni. Przy dobrze zaprojektowanym oświetleniu wydaje się ona przyjaźniejsza, bardziej komfortowa i większa.

Oświetlenie akcentujące

Co ze światłem, które pada bezpośrednio na produkty? Tutaj przechodzimy do sedna sprawy, czyli odpowiedniej barwy dla konkretnej kategorii towaru. Zdaniem ekspertów ze stowarzyszenia Color Marketing Group, 85% klientów uważa, że kolor produktu jest jednym z kluczowych czynników decydujących o zakupie. Dlatego ważne, by oświetlenie akcentujące skutecznie podkreślało naturalne kolory towarów, a także dodatkowo je uwydatniało. Oto przykładowe zastosowanie opraw LED o różnych barwach światła dla wybranych kategorii produktów:

  • Świeże mięso i wędliny najlepiej akcentować światłem o barwie różowej lub lekko czerwonej. W ten sposób ich naturalny kolor jeszcze zyska na intensywności, a klienci będą bardziej zainteresowani kupnem, tak atrakcyjnie wyglądającego towaru.
  • Sery i pieczywo najlepiej prezentują się w świetle lekko żółtym. Chleb czy bułki sprawiają wrażenie idealnie wypieczonych, chrupkich i dopiero co wyjętych z pieca.
  • Ryby i owoce morza będą wyglądały idealnie, gdy skierujemy na nie białe światło z niebieskawym odcieniem. Oświetlenie LED, tak jak w przypadku mięs, sprawdzi się tutaj idealnie. Nie generuje znaczących ilości ciepła, więc nie wpłynie na jakość i świeżość produktów.
  • Kosmetyki, odzież i biżuteria to rzeczy, które najlepiej oświetlić światłem białym. Taka barwa pomaga klientom w koncentracji i wpływa na poprawę ich nastroju (także chęci do zakupów) oraz wiernie oddaje kolory tkanin i pozwala dostrzec wszystkie atuty i szczegóły przedmiotów.

Znaczenie światła w sprzedaży jest nie do przecenienia. Wywołuje ono pozytywne odczucia nabywców, a klienci mający kontakt z dobrze prezentującym się towarem, są w stanie zapłacić za niego więcej.

Właściciele sieci handlowych, ale też pojedynczych sklepów powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jak i czym oświetlane są ich produkty. W tych przypadkach warto zwrócić się o pomoc ekspertów. Zespół Lumiverso oferuje kompleksowe planowanie modernizacji nieefektywnego i źle wykonanego sytemu, a także jej skuteczną i najbardziej opłacalną realizację.