LED to przyszłość oświetlenia komercyjnego

16.05.2016

LED to przyszłość oświetlenia komercyjnego. Technologia oświetlenia diodowego nadaje się idealnie w oświetlaniu sklepów i innych obiektów handlowych. Dlaczego coraz więcej sklepów decyduje się na instalację opraw LED? Oto 4 główne powody.

Oświetlenie LED jest ekologiczne i energooszczędne. Ale to nie jedyne atuty tej technologii. Przedstawiamy szereg zalet, które oferują diody elektroluminescencyjne.

Efektywność w wykorzystaniu energii

Źródła LED zużywają bardzo mało prądu i nie jest to dla nikogo tajemnicą. Czy to jedyna przyczyna generowanych oszczędności? Otóż wynikają one także ze sposób, w jaki diody wykorzystują energię. Przykładowo źródła metalohalogenowe wykorzystują efektywnie niewiele ponad połowę pobranego prądu. A przecież trzeba za niego zapłacić. Reszta zostaje oddana jako ciepło, które wpływa na funkcjonowanie innych urządzeń w obiekcie, np. klimatyzatory, dodatkowo je obciążając. Technologia LED wykazuje bardzo dużą efektywność w zamianie energii na światło. Mówiąc w skrócie „świeci pełną mocą”. Dlatego pozwala na realne oszczędności.

Niezwykła żywotność

Źródła LED świecą przez około 40-50 tys. godzin. Dla porównania zwykła żarówka świeci średnio przez 1 tys. godzin. Co prawda, mało który sklep lub inny obiekt komercyjny decyduje się na oświetlanie żarówkami próżniowymi, ale żadna inna technologia nie gwarantują żywotności takiej, jak LED. Należy pamiętać, że długi czas pracy, to także dodatkowe zyski. Są one zasługą braku konieczności częstej wymiany opraw i ponoszenia dodatkowych kosztów takiej inwestycji.

Wyjątkowa jakość świecenia

Diody elektroluminescencyjne gwarantują stabilność parametrów światła. Zawsze będzie ono posiadało taką samą barwę i natężenie. Lampy białe, dobrej jakości posiadają wysoki współczynnik oddawani barw otoczenia – średnio 80-90 punktów Ra. Generowane przez nie światło, jest więc maksymalnie zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Dlatego znajdują coraz częstsze zastosowanie w branży handlowej, a szczególnie odzieżowej, gdzie liczy się wierne oddanie rzeczywistych kolorów tkanin.

Zwiększa komfort klientów

Istotną zaletą dobrze dobranego oświetlenia LED, jest jego wpływ na zachowania klientów. Galerie handlowe, markety, czy butiki wiedzą, że światło może pomóc w podjęciu decyzji zakupowych, które według ostatnich badań w 80% kierowane są emocjami. Oświetlenie generujące białe, jasne światło znacząco wpływa na poprawę nastroju u ludzi. Dobrze zaprojektowane oświetlenie podkreśla walory estetyczne i atuty produktów. Sprawia, że przyciągają wzrok, a tym samym zainteresowanie.  Barwa, natężenie i kierunek padania światła są w tym przypadku bardzo istotne.

Oświetlenie LED pozwala dodatkowo na efektowne realizacje, które same w sobie mogą stanowić atrakcję sklepu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.